Najzdrowsze materace, czyli jakie?

holistyczne podejście do snu kondycja fizyczna sen
Najzdrowsze materace, czyli jakie?

Wybór materaca z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy musi być on odpowiednio dobrany do występujących dolegliwości. Najlepiej jest wtedy wybrać materac z najbardziej prozdrowotnymi właściwościami, jednak co to oznacza w praktyce?

Co to znaczy “zdrowy materac”?

Materace dostosowane właściwościami do dolegliwości można nazwać najzdrowszymi. Dzięki specjalnym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest dobranie podłoża dedykowanego poszczególnym schorzeniom. Oczywiście dzielą się one dosyć ogólnie, m.in. na takie z doskonałą wentylacją, antyalergiczne lub dla osób z problemami postawy. Jednak już na tym etapie wybranie nieodpowiedniej powierzchni mogłoby w dużym stopniu wpłynąć na rozwój danej choroby. Przykładowo źle dobrany materac to prosta droga do nasilenia się reakcji alergicznych. Korzystanie ze zwykłego podłoża lub spanie na kanapie może wpłynąć na rozwój alergii - osoby cierpiące na przykład na atopowe zapalenie skóry mogą skarżyć się na swędzącą wysypkę, a astmatycy na problemy z oddychaniem. Z tego też względu warto poważnie zastanowić się nad wybraniem produktu spełniającego nasze oczekiwania. Dla jednych osób materac z dodatkiem maty kokosowej będzie działał prozdrowotnie, a dla innych, mających mniej kilogramów, może być on bardzo szkodliwy. Dlatego o zdrowym materacu można mówić tylko wtedy, gdy dobrany jest indywidualnie, względem preferencji oraz organizmu przyszłego użytkownika.

Najlepsze materace dla kręgosłupa

W skrajnych przypadkach poprzez niedopasowanie materaca może dojść do pojawienia się silnego bólu na różnych odcinkach kręgosłupa, w barkach i biodrach. Przyczynę stanowi fakt, że kręgosłup, zamiast przypominać standardową literę S, jest bardziej lub mniej wygięty, co może doprowadzić nawet do trwałego skrzywienia lub zwyrodnień. Z tego względu osoby z różnymi dolegliwościami na tym tle zawsze powinny wybierać materace, które umożliwiają podtrzymywanie całego ciała tak, aby pozwolić mięśniom na całkowitą regenerację po ciężkim dniu. Wykorzystanie innowacyjnych materiałów we wnętrzu modelu materaca .log i zastosowanie 7 zróżnicowanych stref twardości, umożliwiają dopasowane właściwości do konkretnej partii ciała. Mając taką funkcję materac utrzymuje wszystkie partie ciała, wspierając je i optymalnie rozkładając cały ciężar, odciążając delikatny kręgosłup, który najmocniej odczuwa skutki pozycji, w której śpimy. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie w materacu nakładki z maty kokosowej. Usztywnia ona materac, dzięki czemu ciało nie jest narażone na podwyższone napięcie mięśniowe, które miałoby miejsce przy materacu zbyt miękkim - dzięki zastosowaniu maty kokosowej zyskał on na twardości przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i sprężystości. Mata wspiera również materac, powodując, że będzie on utrzymywał swoje prawidłowe właściwości, a dodatkowo zwiększa jego odporność na odkształcanie się.

Materace dla alergików

Alergia na roztocza jest najbardziej uciążliwym typem alergii, a właśnie w materacu, na którym śpimy, można spotkać najwięcej tych pajęczaków. Wydzielane przez nasze ciała ciepło oraz wilgoć powodują, że większość podłoży ze względu na swoje właściwości sprzyja rozwojowi powodujących lub nasilających alergię mikroorganizmów i grzybów. Te z kolei wywołują typowe objawy alergii, czyli m.in. łzawienie, zaczerwienienie i opuchliznę oczu, kichanie, pokrzywkę i swędzenie skóry. Z tego też względu materace dla alergików przede wszystkim nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Należy więc unikać owczej wełny, gryki, traw morskich oraz końskiego włosia - naturalne surowce są najlepszą pożywką dla roztoczy i pleśni, często też chłoną wilgoć oraz gromadzą kurz. Dla zapewnienia odpowiedniej higieny snu warto wybierać przewiewne pianki wentylujące (np. Visco), których dodatkową właściwością jest to, że pod wpływem ciepła dostosowują się do ciała, zapewniając tym samym wyjątkowe poczucie miękkości. Materace przeciwalergiczne powinny cechować się także doskonałą cyrkulacją powietrza wewnątrz, aby usprawnić odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Najczęściej stosowane komponenty w materacach antyalergicznych to wszelkiego rodzaju pianki wysokoelastyczne oraz lateks, gdyż skutecznie ograniczają i uniemożliwiają rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Jednocześnie polecane są one także osobom z problemami górnych dróg oddechowych, np. astmą czy regularnie nawracającymi infekcjami. Niezwykle ważne są również pokrowce antybakteryjne. Są one stałym elementem wszystkich modeli materacy z linii Curem, a ich właściwości dodatkowo zwiększają właściwości wentylacyjne i termoregulacyjne produktu. Nowoczesny pokrowiec Zeo Case wyposażono w wielowarstwową taśmę 3D, którą umieszczono także na spodzie materaca. Wielowarstwowa struktura taśmy, skutecznie usprawnia cyrkulację ciepła oraz powietrza. Aby zachować wszystkie jego właściwości, należy utrzymywać jego czystość poprzez pranie w pralce, najlepiej w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Jeżeli nadal nie jesteś pewny, jaki produkt powinieneś wybrać, możesz skonsultować się z osobami, które są specjalistami w tej dziedzinie. Z pewnością pomogą Ci w tej trudnej decyzji. Zakup materaca jest inwestycją na lata, w związku z tym nie warto spieszyć się i podejmować pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.