Zdrowy sen - 7 sposobów, jak dobrze spać

holistyczne podejście do snu kondycja fizyczna sen
Zdrowy sen - 7 sposobów, jak dobrze spać

Sen to niewątpliwie jeden z najważniejszych aspektów całego dnia, który pozwala na odpowiednią regenerację organizmu, decydując jednocześnie o samopoczuciu od samego rana. Jednak w tym przypadku długość wypoczynku nie jest aż tak istotna - najważniejsza jest jakość snu. Zatem jak dobrze spać?

Zadbaj o otoczenie

Zdrowy sen wymaga odpowiednio dostosowanego otoczenia. Warto zatem w pierwszej kolejności zadbać o to, aby sypialnia działała na nas uspokajająco. Zalecane są bardziej stonowane kolory aniżeli krzykliwe, które mogą wywoływać zbytnie pobudzenie organizmu. Dobrze także usunąć z pokoju tykające zegary, gdyż mogą rozpraszać, a nawet wprowadzać intensywne napięcie upływającego czasu, co może nieco zestresować. a co za tym idzie - znacznie pobudzić. Równie istotne jest przewietrzenie pokoju przed snem, gdyż świeże powietrze sprzyja dobrej jakości snu. Nie powinno się także przegrzewać sypialni, ponieważ optymalna temperatura to 18-20 stopni. Dobrze również spuszczać na noc rolety, aby uchronić sypialnię od nagrzewającego działania słońca, wpadającego przez okno.

Dobrze dopasowane łóżko

Bez wątpienia zdrowy i spokojny sen zależy w dużej mierze od materaca. Nieodpowiednio dobrany może powodować nie tylko częste budzenie się w nocy, ale nawet bóle kręgosłupa, a co za tym idzie - zły nastrój. Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych aspektów podczas zakupu podłoża jest jego twardość, którą dopasowuje się do siebie względem swojej wagi. Duże znaczenie ma też rodzaj wypełnienia - obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów materacy, również takie, gwarantujące powłokę antyalergiczną i termoregulację. Również udogodnienia, takie jak podział materaca na strefy twardości, które pozwalają na optymalne podtrzymanie całego ciała, dając przyjemne uczucie wygody i odprężenia, z pewnością przyczynią się do poprawy jakości snu. Te wszystkie funkcje niezaprzeczalnie gwarantują materace piankowe i sprężynowe marki Curem. W pierwszej kategorii można wyróżnić między innymi model .exe, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie. Dzięki zastosowaniu 3 różnych pianek w budowie wkładu zapewnia niebywały komfort snu, jednocześnie dbając o odpowiednie podtrzymanie całej sylwetki. Na uwagę zasługują też materace .reg, a także .log, które znacząco poprawiają parametry, takie jak wentylacja oraz przepływ powietrza. Również materac sprężynowy .zip będzie dobrym sposobem na poprawę jakości swojego snu. Połączenie najlepszych cech sprężyn multipocket z technologicznie zaawansowanymi piankami zapewnia idealne podparcie oraz optymalne rozłożenie ciężaru ciała, co gwarantuje idealne dopasowanie do sylwetki i zmniejszenie uczucia nacisku.

Poduszka

Choć sposobów na dobry sen jest wiele, jednym z priorytetów dla optymalnego wypoczynku jest poduszka. Często jest pomijana, a przecież to ona jest odpowiedzialna za utrzymywanie kręgosłupa w jego naturalnym ułożeniu. Powinna być także dostosowana do pozycji, w której dana osoba śpi, a także zawierać wypełnienie adekwatne do indywidualnych preferencji. Na uwagę zasługują modele .relax oraz .ergo od marki Curem. Pierwszy z nich jest dobrą opcją dla osób często zmieniających pozycję podczas snu, bowiem wkład dostosowuje się do wszystkich konturów szyi i głowy pod różnymi kontami. Z kolei drugi z wymienionych modeli pozwala na relaks i odprężenie karku, ramion, a nawet całego ciała. Dodatkowo, wkład tej poduszki oraz pokrowiec można prać, co będzie dodatkowym udogodnieniem dla alergików.

Długość snu

Według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, okazuje się, że każdy człowiek potrzebuje innej długości snu. Powszechne przekonanie, iż 7-8 godzin wystarczy wszystkim jest bardzo ogólną zasadą. Dobrze jest obserwować swój organizm, aby móc dostosować godzinę kładzenia się do łóżka do zapotrzebowania na sen. Warto zauważyć, iż spanie 6 godzin na dobę przez tydzień negatywnie wpływa samopoczucie psychiczne, ale również fizyczne, ponieważ zmniejsza odporność na stres, a nawet może obniżyć zdolność do zwalczania infekcji. Istotne jest również, aby zadbać o regularność - codziennie, niezależnie od dnia tygodnia wstawać i kłaść się o tej samej porze, co pomoże to w dostosowaniu zegara biologicznego do określonego rytmu. Warto wiedzieć, że niestosowanie alarmu każdego ranka może skutkować polepszeniem się samopoczucia, a także obniżeniem ryzyka stresu w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna

Dbanie o zdrowy i regenerujący wypoczynek wymaga nie tylko dostosowania swojego środowiska snu, ale również zadbania o formę fizyczną organizmu. Każdy, nawet nieduży wysiłek jest niezwykle korzystny, gdyż nie tylko pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie, ale stymuluje również wydzielanie serotoniny i reguluje cyrkulację krwi. Najlepiej jednak ćwiczyć najpóźniej 3-4 godzin przed snem, ponieważ serce powinno mieć czas na unormowanie rytmu. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na intensywny trening, korzystną alternatywą okaże się wieczorny spacer.

Dieta

Posiłki spożywane przed snem to istotny czynnik, decydujący o jakości wypoczynku. Objadanie się tłustymi, ciężkostrawnymi posiłkami na krótko przed położeniem się do łóżka zmusza organizm do intensywniejszej pracy, co jednocześnie prowadzi do nadmiernego pobudzenia. Na kolacje polecane są głównie wysokobiałkowe dania, gdyż zawierają one tryptofan, odpowiadający za wydzielanie serotoniny. Zawiera go także gorzka czekolada, więc jeżeli nie będziesz czuć się wystarczająco senny, warto zjeść jedną kostkę. Niezalecane przed snem jest również picie kawy lub mocnych herbat, bo ze względu na wysoką zawartość kofeiny te napoje działają pobudzająco, przyczyniając się bezpośrednio do problemów z zasypianiem. Dobrą alternatywą będzie mleko z miodem, mieszanki herbaciane na sen, melisa albo herbata rumiankowa.

Wieczorne rytuały

Warto zadbać o wieczorne wyciszenie, na przykład sięgając po książkę, odbywając medytację albo robiąc relaksującą kąpiel. Pamiętaj jednak o tym, aby lektura nie była kryminałem czy horrorem, gdyż trzymając w napięciu może pobudzić zamiast odprężyć. Przed snem równie ważne jest ograniczenie światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne, takie jak telefon lub komputer.

Aby zadbać o swój zdrowy wypoczynek musisz pamiętać o wielu ważnych aspektach, które mają wpływ na jego jakość. Nabranie odpowiednich nawyków oraz wyposażenie sypialni według jednostkowych preferencji zagwarantuje nam zdrowy sen.